Güvenilir 12 En İyi Domain Alma Sitesi

Yayınlanma Tarihi
14 Şubat 2024, 18:14
Güvenilir 12 En İyi Domain Alma Sitesi
Timur Demir

Timur Demir

Proje Yöneticisi

En iyi domain alma sitesi, domain yönetme veya domain alma konusunda işinizi kolaylaştıracak bir adrestir. Eğer hatalı seçim yaparsanız domain adresinizi yönetmek tam bir kabusa dönüşebilir. Bu sebeple en güvenilir olanlar arasından seçim yapmalısınız.

Çeşitli hedefler için bir domain satın alacaksanız ilk olarak en iyisini tercih etmeye çalışmalısınız. SEO konusunda size avantaj sağlayacak bir domain belirledikten sonra onu satın alabileceğiniz en iyi domain alma sitesi araştırmalarına başlayabilirsiniz.

Domain ne demek?

Domain internet üzerinde yer alan bir sitenin tanımlanmasını sağlayan bir tür isimdir. Bu isim metinlerden oluşur ve çeşitli uzantılara sahip olmak zorundadır. Türkçe olarak bakıldığında ise "alan adı" olarak adlandırılır. Ancak genel kullanım "domain" şeklindedir.

Sitenizin adını belirledikten sonra onun uzantısına karar vermeniz gerekir. En popüler alan adı uzantıları .com, .net ve .org şeklindedir. Söz konusu uzantılara kısaca TLD adı verilir. Teorik olarak aralarında farklar olsa bile kullanım açısından pek bir fark yoktur.

Eğer domain olmasaydı herhangi bir siteye erişmek için rakamlardan oluşan IP adreslerinin kullanılması gerekirdi. Domain kişinin web tarayıcısı ile sitenin IP adresi arasında bir maske görevi görür. Domain yazıldığında sunucudaki IP adresine erişim sağlanır.

Domain firması nedir?

Domain firması, çeşitli türden domain kayıtlarının rezervasyonunu ve yönetilmesini sağlayan bir şirkettir. Kullanıcıların satın aldıkları domain adresleri ile sunucudaki IP ilişkilendirmesini yaparlar. Bir domain satın almak istediğinizde kayıt işlemini sorunsuz hale getirirler.

Domain firması uluslararası standartlara bağlı olarak hareket etmekle yükümlüdür. Bir şekilde daha önce satın alınan domain adreslerinin yönetilebilmesini sağlamalıdır. Eğer domain satın alırken itibarı yüksek firma seçmezseniz çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Domain ile SEO arasında herhangi bir bağ var mı?

Evet, domain adresiniz ile SEO adımlarınız arasında belirli düzeyde bir ilişki vardır. SEO çalışmalarınız sırasında domain adresinizin hatırlanabilir olması gibi çeşitli kriterlerle karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte domain adresinizin uzunluğunu hesaba katmanız gerekir.

Herhangi bir sebepten ötürü sıra bulucu gibi bir araç kullandığınızda girdiğiniz bir anahtar kelime ile en üst sırada yer alan domain arasında benzerlik olduğunu görebilirsiniz. Arama motorlarının sıralama belirlerken domain adresini hesaba kattıklarını unutmamalısınız.

Benzer şekilde ekstra detaylara sahip bir site analiz aracı kullandığınızda sahip olduğunuz domain ile sektörünüz arasında bağ olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Domain adınız sektöre uygunsa rakiplerinize göre biraz daha ön planda olmayı başarabilirsiniz.

Domain alırken nelere dikkat edilmeli?

Bir domain satın alırken dikkat etmeniz gereken pek çok farklı faktör vardır. İlk olarak kolay hatırlanabilir olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca hizmet kalitesi iyi olan bir yerden satın alım yapmalısınız. Firmanın müşteri yorumlarını incelemek karar vermenize yardımcı olabilir.

 • Markalaşma: Domain markalaşma konusunda çok önemli bir yere sahiptir. Akılda kalıcı bir domain seçmek en iyi domain alma sitesini tespit etmekten daha önemlidir. Domain seçiminiz markanızın benzersiz yönlerini öne çıkaracak kadar net olmalıdır.
 • Gizlilik: Domain satın aldıktan sonra bilgilerinizin gizli kalmasına dikkat etmelisiniz. Pek çok domain firması WHOIS gizliliği konusunda adımlar atarlar. Böylece domain sitesi size ait bilgileri gizli tutarken kendisine ait genel iletişim bilgilerine yer verir.
 • Uzantılar: Domain uzantıları aslında bir sitenin amacını tanımlamaya yararlar. Doğru domain uzantısını seçebilmek markalaşma konusunda dahi işinizi kolaylaştırabilir. Domain uzantıları online ortamda varlık oluşturabilmenize destek olurlar.
 • Maliyet: Her domain aynı fiyata sahip değildir. Seçtiğiniz domain uzantısı dahil fiyatı etkileyen faktörler vardır. En iyi domain alma sitesini seçerken size kampanyalar ve daha farklı fırsatlar sunan adreslere yönelmek sizin için iyi bir adım olacaktır.
 • Sağlayıcı: Bir domain kullanabilmek için onu satın almanız gerekir. Satın alım işlemi için bir servis sağlayıcısı seçmelisiniz. En iyi domain alma sitesini seçerken sunulan hizmetleri karşılaştırmalı ve aktif müşterilerden gelen yorumları incelemelisiniz.

Domain satın almaya karar verdikten sonra servis sağlayıcısı arayışlarınıza başlayabilirsiniz. Birçok firma sizi ikna edebilmek için özel kampanyalar ve fırsatlar sunarlar. Bunlardan yararlanmak istediğinizde mutlaka markanıza değer katacak olanlara yönelmelisiniz.

Domain alırken neden iyi bir yer seçilmeli?

Domain alırken mutlaka iyi bir firmayla çalışmalısınız. En iyi domain alma sitesine karar verdiğinizde tüm işlemlerinizi daha basit ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Domain yönetme işlemi basit gibi gözükse bile sonradan çeşitli zorluklar yaşayabilirsiniz.

Yönetme, gizlilik ve transfer dahil olmak üzere herhangi bir konuda sorun yaşamamak için seçiminize dikkat etmelisiniz. Her yerden domain kaydı yaptırmak doğru değildir. Güvenilir, itibarı yüksek ve popüler bir yer tercih ederseniz sorun yaşama olasılığınız azalır.

En iyi domain alma siteleri neden avantajlı?

En iyi domain alma sitesi bulup onunla çalışmak pek çok farklı avantaja sahiptir. Popüler ve otoriter domain şirketleri genelde daha fazla domain uzantısıyla kayda izin verirler. Bu sayede markanız için mükemmel sonucu bulabilmek için daha fazla fırsata sahip olabilirsiniz.

 • Uygun fiyatlar: Hizmet kalitesiyle dikkat çeken firmaların büyük bir kısmı uygun fiyat olanağına sahiptirler. En iyi domain alma sitesi araştırmanızı yaparken size fırsatlar, kampanyalar ve paketler sunanlar arasından seçim yapabilirsiniz.
 • Hızlı işlemler: Domain satın almaya çalışırken en iyi domain alma sitesine yönelirseniz hızlı işlemlerle karşılaşırsınız. Firmalar müşterilerinin hizmetlerini zaman kaybetmeden yapmaya çalışırlar. Çünkü en ufak bir gecikmede itibar kaybedeceklerini bilirler.
 • Müşteri desteği: Müşteri desteği iyi olmayan herhangi bir firmayı en iyi domain alma sitesi olarak görmemelisiniz. Müşterilerine kayıt, yenileme, transfer ve yönetme süreçlerinde eksiksiz bir şekilde destek olabilecek bir firmayla çalışmalısınız.
 • Güvenilir adımlar: Güvenilir bir domain şirketi kayıt, yenileme ve transfer işlemlerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Tüm prosedürlerin verimli olabileceği en iyi domain alma sitesini seçerseniz ekstra kaliteli hizmetle karşılaşabilirsiniz.
 • Güvenlik desteği: Güvenlik desteği şirketlerin hassas bilgileri koruma ve verileri yönetme politikalarıyla ilgilidir. İletişim bilgileriniz dahil size ait her türlü verinin korunduğundan emin olmalısınız. Bunu sağlamayan firmalardan uzak durmalısınız.
 • Kullanım kolaylığı: En iyi domain alma sitesi kolay kurulum gibi olanaklar sunmak için çaba gösterir. Kullanıcılar kullanım kolaylığını her zaman önemserler. Karışık bir kontrol paneli olan domain şirketlerinden uzak durmak iyi bir fikir olabilir.

En iyi domain firması seçiminiz güvenilirlik üzerine olmalıdır. Sektörde güçlü bir yere sahip olan firmalar domain adreslerinizi yetkisiz erişimlere karşı koruyabilirler. En iyi domain alma sitesinden söz ederken güvenlik ve güvenilirlik kriterleri her zaman ön planda olurlar.

En iyi domain alma sitesi neresi?

En iyi domain alma sitesini seçerken farklı firmalarla karşılaşabilirsiniz. Uygun fiyatıyla dikkat çeken ve size her sorunda yardımcı olabilecek bir domain firması seçmelisiniz. Bir seçenekler listesi oluştururken söz konusu detayları asla es geçmemelisiniz.

En iyi domain sitesi için bir liste oluştururken yerli ve yabancı olarak iki farklı bölüme yer verebilirsiniz. Yerli firmalardan kendi dilinizde destek alabilirsiniz. Yabancı firmalarda ise çok daha geniş kapsamlı imkanlara ulaşabilme şansınız olacağını bilmelisiniz.

1. IHS

IHS domain satın alma işlemi yapabileceğiniz yerli firmalardan biridir. Genel olarak domain değil, hosting satışlarıyla ön plandadır. Ancak yerli bir firmadan hem domain hem hosting satın alacaksanız sizin için çok ideal bir seçeneğe dönüşebilir.

IHS dönemsel kampanyalar yapan firmalar arasındadır. Bazen birden fazla domain adresini tek bir domain fiyatına satın alabilirsiniz. Ayrıca domain transferinde yıl boyu süren kampanyaları vardır. Yerli bir firmayla çalışacaksanız tercihlerinizden biri olabilir.

2. Natro

Natro, Türkiye'nin en köklü domain ve hosting sağlayıcılarından biridir. Yerli bir firmayla çalışacaksanız daima seçenekleriniz arasında yer almalıdır. Sürekli gerçekleştirdikleri kampanyalar hoşunuza gidebilir ve ucuza domain satın alabilirsiniz.

Diğer taraftan domain satın almak için Natro'yu seçerseniz yenileme ücretlerinde artışla karşılaşabilirsiniz. Örneğin, 4 dolara satın aldığınız domain için 20 dolara ulaşan yenileme ücretleri verebilirsiniz. Domain satın alırken çok fazla yan ürünle karşılaşmayabilirsiniz.

3. Domain.com

Sadece domain ihtiyacınız varsa Domain.com en iyi domain alma sitesi olarak ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Hosting çözümleri olsa bile genel olarak domain üzerine hizmet verir. Gizlilik çözümünü ve SSL sertifikasını ise ayrı olarak satın almanız gerekir.

Domain.com yönetme ve transfer konusunda hiçbir zorluk çıkartmaz. Satın aldığınız domain 60 günden eskiyse onu hızlıca transfer edebilirsiniz. Domain yönlendirme, alt domain oluşturma ve e-posta yönlendirme gibi seçenekler ücretsiz olarak sunulurlar.

4. Dynadot

Dynadot ismi çok bilinen domain sitelerinden biri değildir. Buna rağmen hizmet konusunda özel çözümlere sahiptir. En önemlisi ise pazar alanı üzerinden süresi dolmuş domain adreslerini görebilir ve hızlıca satın alım gerçekleştirebilirsiniz.

Dynadot ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz bir site oluşturucuya sahiptir. Aynı zamanda size profesyonel bir e-posta adresi verir. WHOIS koruması tüm domain adreslerinde otomatik olarak tanımlanır. Ekstra özellikler onu en iyi domain firması seçeneklerinden biri yapar.

5. Name.com

Name.com uygun fiyatlı domain adresleri satın almak istediğinizde tercih edeceğiniz en iyi firmalardan biridir. Ekstra özelliklere ve servislere ihtiyacınız varsa sizin için en iyi domain alma sitesi seçeneğine dönüşebilir. Tüm domain hizmetlerini tek bir noktada bulabilirsiniz.

Name.com diğer en iyi domain alma sitesi seçeneklerinden farklı olarak pazar alanına sahiptir. Pazar alanında süresi dolmak üzere olan domain adreslerini görebilirsiniz. Böylece eski bir domain adresini alarak sorunsuzca onu kullanmaya başlayabilirsiniz.

6. GoDaddy

GoDaddy en bilindik domain firmalarından biridir. Agresif reklam politikası sayesinde her zaman ön plandadır. En büyük avantajı ise domain uzantıları konusunda yüksek çeşitliliğe sahip olmasıdır. Ayrıca kampanya çeşitliliği konusunda en iyi domain alma sitesidir.

GoDaddy üzerinden domain satın alacaksanız aklınızda bulundurmanız gereken en önemli detay yenileme ücretidir. Size 1 dolar gibi çok düşük miktarla domain satışı yapsa bile yenileme ücreti aşırı yüksek olabilir. WHOIS gizliliğini ise hediye olarak verir.

7. Turhost

Turhost hosting hizmetlerine odaklanan firmalardan biridir. Size hem domain hem hosting hizmeti sunacak bir yere ihtiyacınız varsa onu tercih edebilirsiniz. En iyi domain alma sitesi denildiğinde sunduğu imkanlarla sizi memnun edebilecek hizmetlere ulaşabilirsiniz.

Turhost kayıt ücreti ile yenileme ücreti arasında farklılıklara sahip firmalardandır. Ödeyeceğiniz ilk kayıt ücreti standart domain uzantıları için her zaman çok daha düşük olur. Yenileme ve transfer ücretleri ise çok daha yüksek olan bir domain firmasıdır.

8. Google Domains

Google Domains, domain hizmeti sunmada henüz yeni yeni varlık gösterenlerdendir. Özellikle işletme olarak Google hizmetlerini kullanacaksanız sizin için en iyi domain alma sitesine dönüşebilir. Diğer pek çok firmaya göre satın alım ve yenileme fiyatları sabittir.

Google Domains size WHOIS korumasını ücretsiz bir şekilde sunar. E-posta yönlendirme ve domain yönlendirme işlemlerini sorunsuzca halledebilirsiniz. Google Cloud DNS hizmetinden ücretsiz bir şekilde yararlanabilir ve diğer hizmetlerle entegrasyon gerçekleştirebilirsiniz.

9. Namecheap

Namecheap, en iyi domain firması denildiğinde akıllara ilk gelen yerlerden biridir. Sadece domain satmakla kalmaz aynı zamanda hosting hizmeti sunar. WHOIS koruması özelliği tüm domain türleri için ücretsiz bir şekilde geldiğinden sıkça tercih edilen yerlerden biridir.

Namecheap domain yönetimi işlemlerini kolaylaştırır. İlk satın alım maliyeti ile yenileme maliyeti arasında farklar vardır. Yenilemeye daha fazla ücret ödemeniz gerekir. Domain satın aldıktan sonra ilk birkaç ay ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz e-posta hesabınız olur.

10. Cloudflare

Cloudflare, CDN hizmetleriyle dikkat çeken firmalardandır. Belirli bir noktadan sonra ise domain hizmetleri sunmaya başlamıştır. Bir domain satın aldığınızda size WHOIS yönetimi konusunda çeşitli imkanlar tanıyan en iyi domain alma sitesi seçeneklerindendir.

Sitenizde bir şekilde Cloudflare hizmetlerinden yararlanacaksanız tercih edebileceğiniz bir domain hizmet sağlayıcısıdır. Şeffaf hizmet anlayışı doğrultusunda DNS yönetiminden CDN çözümlerine kadar her şeyi tek bir noktadan kontrol edebilme şansınız olacaktır.

11. Network Solutions

Network Solutions sizin için tüm domain yönetme işlemlerini gerçekleştirebilecek bir yerdir. Uzman kadrosuyla dijital pazarlama konusunda ihtiyaç duyduğunuz her şeyi size sunar. Sunduğu ana hizmetler ve yan hizmetler küçük işletmeler için oldukça idealdir.

Network Solutions ile çalıştığınızda domain yönetimi, hosting hizmetleri, site oluşturucu ve çok daha fazlasına erişebilirsiniz. Teknik sorunlar yaşadığınızda size beklediğinizden çok daha hızlı hizmet sunabilir. Bu sebeple en iyi domain alma sitesi seçeneklerinden biridir.

12. İsimtescil

Türkiye'de çalışabileceğiniz en iyi domain alma sitesi arayışınız varsa bir noktada mutlaka isimtescil için karşılaşmış olursunuz. Oldukça eski firma olduğundan pek çok kişinin tercihidir. Hizmet kalitesi ise standart düzeydedir ve ondan fazlasını beklemek doğru olmaz.

Fiyat sizin önemliyse ve hosting gibi ek hizmetlerle ilgilenmiyorsanız isimtescil ilk tercihlerinizden biri olabilir. Domain satın alırken size sunulan tüm imkanları iyi incelemelisiniz. Farklı ek hizmetlere ihtiyacınız varsa diğer firmalara yönelmeniz gerekir.

En iyi domain sitesi nasıl seçilir?

Bir domain satın almak istediğinizde çeşitli servis sağlayıcılarından birini seçmeniz gerekir. En iyi domain sitesinin seçilmesi çeşitli açılardan ekstra önemlidir. Domain adresinizin güvenliğini sağlamanız ve olası sorunlarda teknik destek alabilmeniz gerekir.

 • Domain maliyeti: Tüm domain firmaları aynı satış politikasını takip etmezler. Firmanın modelini inceledikten sonra karar vermelisiniz. Maliyet tercih edeceğiniz domain uzantısına göre değişiklik gösterir. Size en iyi fiyatı sunan yerle çalışabilirsiniz.
 • Güvenlik önlemleri: Domain güvenliği her zaman önceliğiniz olmalıdır. En iyi domain alma sitesini belirlemeye çalışırken güvenlik sertifikalarına bakabilirsiniz. Domain adresinizin başkası tarafından yönetilmemesi gerektiğini bilmelisiniz.
 • Transfer politikası: Belirli sebeplerden ötürü satın aldığınız domain adresini başka bir yere aktarmak isteyebilirsiniz. En iyi domain sitesi seçenekleri transfer konusunda herhangi bir problem yaşatmazlar. Ancak bazıları transfere izin vermezler.
 • Domain yenileme: Domain sürekli yenilenmesi gereken bir varlıktır. Bazı domain firmaları ilk kayıt ücretini düşük tutarken yenileme ücretlerini yükseltirler. Bir firmada domain kaydı yapmadan önce domain yenileme politikasına göz atmalısınız.
 • Gizlilik politikası: Çalışmayı tercih ettiğiniz domain firmasının kişisel bilgilerinizi koruyabilmesi gerekir. WHOIS kontrolünde kişisel bilgilerinizin çıkmasını istemiyorsanız gizlilik politikası uygulayan bir domain firmasıyla çalışmanız gerekir.
 • Yönetim politikası: Domain süresi dolduğunda iki seçeneğiniz vardır. İlk seçenek onu yenilemek, ikincisi ise farklı bir domain satın almaktır. Domain kaydı yaptığınız firmanın süre dolduğunda size yenileme fırsatı sunduğundan emin olmalısınız.

Tüm domain firmalarının aynı kalitede hizmet sunmayacaklarını en başından kabul etmeniz gerekir. Bir domain satın almaya karar vermeden önce müşteri desteği, domain gizliliği, özel fırsatlar ve hesap güvenliği dahil farklı faktörleri göz önünde bulundurmalısınız.